Carre Archive - Sølv Sterling - Smykker
-
ANKELKÆDE I STERLING SØLV SAT MED HVID FERSKVANDSPERLE - CARRE ARCHIVE Ankelkæde
840 DKK -
ARMBÅND I STERLING SØLV SAT MED GRÅ MÅNESTEN - CARRE ARCHIVE Armbånd
640 DKK -
ØRERINGE I STERLING SØLV SAT MED GRØN AGAT OG SMARAGD - CARRE ARCHIVE Øreringe
590 DKK -
ØRERINGE I STERLING SØLV SAT MED HVID FERSKVANDSPERLE OG ZIRKONIA - CARRE ARCHIVE Øreringe
590 DKK -
FINE ØRESTIKKER I BLANKT STERLING SØLV SAT MED HVID PERLE - CARRE ARCHIVE Øreringe
440 DKK -
Øreringe i sterling sølv sat med sort agat og smaragd - Carre Archive Øreringe
590 DKK -
ELEGANT ARMBÅND I BLANKT STERLING SØLV SAT MED SAND MÅNESTEN - CARRE ARCHIVE Armbånd
640 DKK -
ELEGANT ARMBÅND I BLANKT STERLING SØLV SAT MED HVIDE PERLER - CARRE ARCHIVE Armbånd
640 DKK -
ARMBÅND I STERLING SØLV SAT MED PERLEMOR, PINK FERSKVANDSPERLE OG HVID FERSKVANDSPERLE - CARRE ARCHIVE Armbånd
640 DKK -
ARMBÅND I BLANKT STERLING SØLV SAT MED SORT AGAT - CARRE ARCHIVE Armbånd
640 DKK -
FINT VEDHÆNG I BLANKT STERLING SØLV SAT MED HVID PERLE - CARRE ARCHIVE Vedhæng
340 DKK -
ELEGANT ARMBÅND I BLANKT STERLING SØLV SAT MED GRØN AGAT - CARRE ARCHIVE Armbånd
640 DKK
Carré smykker i sterling sølv som øreringe, ringe, armbånd og halskæder
Smykker som øreringe, ringe, armbånd og halskæder fremstillet i sterling sølv er en vigtig del af Carrés sortiment. Vi har siden 1991 fremstillet smykker i sølv, sat med mange forskellige ædelsten i forskellige størrelser og slibninger.
Et sølvsmykke er stemplet med 925S, hvilket er holdigheden på sølvet. Holdigheden angiver mængden af finsølv og her står 925 for 92,5% finsølv mens S står for Sterling, som er den internationale standard for sølv til smykker.
Sølvsmykker er smukke og blankt polerede fra sølvsmedens hånd. Med tiden oxiderer smykket og får en fin brugspatina. Et sølvsmykke kan friskes op som en service i vore butikker. Kontakt venligst vore butikker for nærmere information. Det er også muligt selv at rense dine sølvsmykker op med særlige poler klude eller sølv væske. Vær dog opmærksom på, at disse væsker kan være skadelige for de ædelsten, der er sat i smykket.